












Nyhet
Kommer snart
Handskar sedan 1936
Nyhet
Kommer snart
Finns i storlekarna
Mät omkretsen på din hand med ett måttband. Storleksguiderna är baserade på genomsnittliga handdimensioner. Storlekarna bör därför endast ses som en rekommendation.Läs mer
Påminn mig
Produkten är slutsåld. Vi skickar ett e-post till dig när varan finns på lager igen.
Värme3/83/8
Slitstark7/87/8
Rörlighet6/86/8
VattentätNej
för storslalom... Storslalom innebär ofta extrema påfrestningar för skidhandskar. I samarbete med svenska alpinåkaren Sara Hector har Hestra tagit fram denna stryktåliga 5-fingerhandske, som en tuffare version av klassikern RSL Comp Vertical Cut. Modellen är dessutom utrustad med LEKI Trigger som låter dig koppla i handsken direkt i staven, och som ger ett säkert, distraktionsfritt grepp. Lätt att klicka i och ur, och med en utlösningsmekanism som minskar risken för skador. GSL Race Comp är sydd i Hestras slitstarka getskinn med förstärkningar i syntetmocka samt med keramiskt material över knoge och fingrar för extra hållbarhet. Fingrarna är förböjda och har utåtvända sömmar för optimalt grepp. Insidan är i mjuk, borstad polyester och Primaloft Gold syntetfyllning värmer och leder bort fukt. En alpin tävlingshandske som låter dig ta ut svängarna och köra på ditt absoluta max. Passar alla stavar i LEKI:s innovativa Trigger-sortiment. Finns även som 5-finger-, 3-finger och tumhandske utan LEKI Trigger.
Kollektion
Inom Alpine Racing finner du våra mest tekniska handskar med fokus på smidighet, hållbarhet och skydd. Kollektionen vänder sig till dig som utövar någon form av teknisk alpin skidåkning såsom Slalom, Storslalom, Super G, Skicross etc. Handskarna är utvecklade i nära samarbete med de svenska och norska alpina landslagen.
Produktursprung
HESTRA Matsuoka Vietnam Founded by Hestra: 2018
Read moreDetaljer
Sömnadsteknik som vi använder för flera modeller. Det ger utmärkt komfort för fingrarna.
Handsken är förböjd för att följa händernas naturliga position.
Isolering
G-Loft är en mycket tunn 100 % polyesterfiber med exceptionellt hög isoleringsförmåga, även under blöta förhållanden. G-Loft är snabbtorkande, andningsbar och mycket komprimerande.
Fast foder
Hållbart foder med en mjuk känsla. Den borstade ytan binder mer luft, vilket ger en bättre isolering. 100 % polyester.
Yttermaterial
Vattenbeständigt getskinn.
Slitstarkt tyg med vattenavvisande egenskaper. Tillverkad av mikrofiber, 75 % polyester / 25 % PU.