Handsydd
Kromfri
Klassisk skinnhandske med mjukt stickat foder i kashmir. Sydd för hand i sämskgarvad nubuck av hjort, ett mjukt och följsamt material med fina isolerande egenskaper. Perfekt värmande under kyliga höst- och vinterdagar.
Modellen är tillskuren för hand av Hestras skickliga handskmakare i Ungern. Passformen är handnära med kort slits på handledens insida. Denta på handens ovansida ger extra rörelsemån samtidigt som det adderar diskret stil. Högsta nivå på material och hantverk ger en tidlös herrmodell som passar både vardag och högtidligare tillfällen. Välj mellan sämskgarvningens naturligt gula nyans och ett ljusare, pigmenterat alternativ.
Kollektion
Inom Table Cut finner du våra finaste handskar. De är handskmakargjorda och tillverkade i det mest exklusiva materialen. Alla handskar är sydda för hand vilket gör varje handskpar unikt.
Produktursprung
HESTRA Hungary Founded by Hestra: 2011
Read moreAktivitet
Mode
Detaljer
Fast foder
Foder av 100 % kashmir, mjukt och varmt.
Yttermaterial
Kromfritt garvat mocka i hjortskinn.